Szczepionka na HPV jest konieczna?

Wydaje się, że każdy słyszał cokolwiek o wirusie zwanym HPV. Jest to bowiem wirus odpowiedzialny za jedno z najpopularniejszych śmiertelnych schorzeń, jakim bez wątpienia jest rak szyjki macicy. Niemniej jednak, HPV prowadzi również do pojawienia się innych dolegliwości. Całe szczęście medycyna nie jest bezradna wobec działania HPV, powstała bowiem skuteczna szczepionka na HPV.

Dlaczego szczepionka HPV jest tak potrzebna?

Jak się okazuje, wśród nowotworów, rak szyjki macicy jest jednym z tych, który dzisiaj pojawia się najczęściej. Jest to również jedyny nowotwór, przed którym można ochronić się szczepionką. Rak szyjki macicy jest bowiem absolutnie w każdym przypadku spowodowany właśnie przez wspomniany wirus HPV.

Więcej na temat szczepionki: http://hpvwirus.pl/szczepionka-hpv/

Poza tym, przynajmniej po części wirus HPV odpowiedzialny jest także za inne nowotwory, zwłaszcza te związane z narządami rozrodczymi i drogami rodnymi. Chodzi tu o nowotwór pochwy oraz o raka sromu. Szczepionka na wirus HPV nie gwarantuje, że na pewno uda się uniknąć tego typu nowotworów, jednak znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Kto najbardziej potrzebuje szczepienia?

Nie ma wątpliwości, że w gruncie rzeczy szczepionka na wirusa HPV przyda się każdej kobiecie. Z pewnych względów najbardziej polecane jest szczepienie w określonym wieku. Chodzi tutaj konkretnie o wiek lat 12-13. Najlepiej jest, jeśli już dziewczynki w tym wieku otrzymają szczepionkę na HPV.

Rzecz w tym, że w późniejszym okresie może być już za późno na szczepionkę, z tego względu, że dana kobieta może po prostu być już zarażona. Dlatego właśnie, dla swojego dobra lepiej jest jak najszybciej wziąć szczepionkę, najlepiej jeszcze zanim rozpoczęło się aktywność seksualną. Po drugie natomiast, ważne jest wczesne szczepienie z perspektywy ogółu społeczeństwa. Tylko jeśli szczepionka HPV podawana jest dzieciom tak wcześnie, możliwe jest zaaplikowanie jej praktycznie wszystkim, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do całkowitego wyplenienia wirusa HPV. Ostatecznie sukces taki prowadziłby do zlikwidowania problemu raka szyjki macicy.

Czy mężczyźni powinni brać szczepionkę HPV?

Wiele osób ma wątpliwości, czy szczepionka na HPV jest przeznaczona także dla mężczyzn. Wydaje się jednak, że absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby również panowie otrzymywali szczepienie. Jednakże, jest im ono na pewno nieco mniej potrzebne niż kobietom. Największym zagrożeniem związanym z tym wirusem jest bez dwóch zdań rak szyjki macicy i to przed nim ma bronić szczepionka na wirusa HPV. Mężczyzn problem nowotworu szyjki macicy nie dotyczy, jednak mogą zachorować na raka prostaty lub na przykład cewki moczowej. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednak sporadycznie nowotwory tego typu także mogą być wywołane, przynajmniej pośrednio, przez wirus HPV.

Jak jeszcze się chronić?

Oprócz szczepień, warto również wdrażać inne działania, mające na celu niedopuszczenie do zarażenia wirusem HPV. Przede wszystkim chodzi o prowadzenie nieryzykownego życia seksualnego, jak i o staranną higienę osobistą.

2 myśli na temat “Szczepionka na HPV jest konieczna?

  1. Pewni, że koniczna, nie ma się w ogóle nad czym zastanawiać. Ale szczepionka na HPV jest przede wszystkim też skuteczna i to jest najważniejsze, żeby w żadnym stopniu nie dać się propagandzie antyszczepionkowców, którzy wymyślają jakiś chore teorie i ściągają na nas kolejne plagi chorób, które już dawno pokonaliśmy.

  2. Jasne, konieczna, skuteczna, najlepsza i w ogóle… Płacą wam za takie bednie i ich wypisywanie? Pokażcie mi chociaż jedno badanie, w którym pokazane są wyniki badań, jakie pokazują, że szczepionka HPV jest bezpieczna na dłuższą metę. Od razu odpowiem: nikt jej nigdy nie testował dłużej niż kilka lat, bo liczy się kasa a nie zdrowie naszych córek.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

1 + 3 =