Jak rozpoznać raka jądra

Nowotwory są plagą naszych czasów. Poza czynnikami chorobotwórczymi, specyficznymi dla konkretnego nowotworu, za ogólne natężenie zachorowania odpowiada zanieczyszczenie środowiska oraz wiele niezdrowych nawyków. Raka najczęściej wywołuje komórka, której DNA zostaje uszkodzone, a za to odpowiadają w dużej mierze dwa wymienione wyżej czynniki.

Rak jądra jest szczególnym nowotworem dla mężczyzny. Ze względu na psychologiczne podejście do własnej męskości i płodności, każdy mężczyzna chorujący na raka jądra, zmieniłby go na inny nowotwór… gdyby tylko mógł.

Przyczyny raka jądra

Nie znaleziono do tej pory zdecydowanych czynników, które wywołują ten nowotwór. Udało się ustalić pewne grupy ryzyka, ale nie są to tak pewne dane, jak w przypadku raka szyjki macicy, gdzie całkiem dobrze przewiduje się możliwość zachorowania.

Do czynników, które wpływają na podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór jądra można zaliczyć:

  • podłoże genetyczne: w rodzinach gdzie wystąpiło zachorowanie na raka jądra, prawdopodobieństwo zachorowania wyraźnie jest większe,
  • niezstąpienie jąder do moszny: jeżeli w życiu płodowym jądra lub jądro nie zstąpiło prawidłowo do moszny, istnieje ryzyko że w dorosłym życiu możemy zostać dotknięci rakiem jądra,
  • nieprawidłowy przebieg ciąży: głównie chodzi tutaj o wysoki poziom estrogenów matki, szczególnie w okresie kształtowania się jąder, wysoki poziom estrogenów może być skutkiem terapii hormonalnej, która ma na celu leczenie bezpłodności,
  • infekcje: głównie chodzi o zapalenie jąder lub zapalenie moszny. Bakterie i wirusy, które odpowiadają za te infekcje, mogą również (a przynajmniej wielu badaczy tak uważa) odpowiadać za późniejszego raka jądra,
  • przebyte zabiegi: głównym zabiegiem operacyjnym, który może zwiększyć zachorowalność jest zabieg przepukliny pachwinowej,

Objawy raka jądra

Do najważniejszych objawów raka jądra należą zaburzenia w budowie jąder i moszny. Chodzi tu głównie o uczucie ciężaru w mosznie, powiększenie moszny związane ze zwiększona ilością płynu oraz guz na jądrze. Ponieważ rak jądra ma takie oczywiste symptomy, zaleca się badanie moszny raz w miesiącu. Lekarze uważają samobadanie za tak samo ważne u młodych mężczyzn, jak badanie piersi u kobiet. Jest to pierwsza linia obrony przed tą groźna chorobą, a ponadto każdy może sam ją stosować. Profilaktyka daje najlepsze efekty, gdyż rozpoznany nowotwór ma dużo większe szanse na wyleczenie. Jeśli okazuje się, że coś nas niepokoi, możemy zgłosić się na badanie USG moszny lub badanie krwi pod katem markerów.

Więcej o nowotworach na stronie: http://zwalczraka.net.pl

Leczenie raka jądra

Jeśli już okaże się że zachorowaliśmy na raka jądra, nie powinniśmy się załamać, tylko poddać leczeniu. Na pocieszenie można dodać, że rak jądra w porównaniu z innymi nowotworami narządów litych wypada nieźle, pod kątem całkowitej wyleczalności.

Pierwszym co zaordynuje nam lekarz, będzie wycięcie chorego jądra (bez obaw z jednym też można żyć oraz być sprawnym seksualnie i płodnym). Czasem wycina się tylko guz, ale jest to rzadka praktyka. Następnym krokiem jest chemioterapia, której dokładny przebieg zależy od stanu zaawansowania choroby.

Jak wspomniano wcześniej, najlepiej jest badać się regularnie. Jest to najlepsza metoda na bycie spokojnym o swoje jądra. W rzeczywistości niestety wiele osób, które są świadome nowotworu, z różnych przyczyn mających najczęściej podłoże psychologiczne, wypiera chorobę. Efektem jest zbyt późne zgłoszenie się do lekarza oraz – najgorsze co może się zdarzyć w chorobie nowotworowej – przerzuty świadczące o złośliwości raka.

2 myśli na temat “Jak rozpoznać raka jądra

  1. Mój mąż ma właśnie raka jądra. Jesteśmy trzy lata po ślubie, a mąż ma obecnie 27 lat. Cały czas odkładaliśmy decyzję o dzieciach, ale teraz nie wiadomo co będzie dalej. Co robić? Czy szybko się starać o dzieci póki nie rozpoczęło się leczenie raka jądra czy poczekać na koniec terapii? Czy taki nowotwór nie eliminuje nas z posiadania potomstwa w przyszłości, zakładam że się da go wyleczyć, bo to podobno początki.

  2. Jeśli to rzeczywiście pierwsza faza raka jądra to macie duże szanse, że zostanie on wyleczony. W takim przypadku często też potem można mieć dzieci. W wielu przypadkach u młodych mężczyzn raka jądra można wyleczyć dość szybko – jak na raka oczywiście.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

97 − = 91