Przykry, kwaśny zapach pochwy

Przykry zapach pochwy to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych infekcji występujących u kobiet. Często jest to dla nich tak krępujące, że nie wolą się z nią męczyć w domu, aniżeli udać się do lekarza. Tym bardziej jeśli zakażenia często nawraca. Nieleczone bakteryjne bądź grzybicze infekcje pochwy mogą doprowadzić do licznych powikłań takich jak na przykład grzybica jajowodów, a w konsekwencji bezpłodność. Prowadzą one także do wycofania się z życia seksualnego oraz społecznego. Im bardziej zaawansowana postać infekcji tym dłużej się ją leczy. Dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa diagnostyka nieprzyjemnego zapachu pochwy.

Co jest powodem przykrego zapachu pochwy

Najczęstszym powodem przykrego, kwaśnego zapachu pochwy jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze okolic intymnych. Objawia się ono nie tylko przykrą wonią, ale także swędzeniem i pieczeniem sromu, jak również lepkimi, pienistymi czy grudkowatymi upławami. I choć w pochwie każdej kobiety wytwarza się wydzielina, która wydostaje się na zewnątrz, to jej prawidłowy wygląd to bezbarwny bądź mleczny i bezwonny śluz. Jeśli jednak zmieni on swoją gęstość lub barwę, i stanie się żółty, zielony, szarawy i zacznie się z niego wydobywać drażliwy zapach, oznacza to, że okolice intymne zaatakowały patogeny. Co oznaczają konkretne objawy:

  • Rybi zapach pochwy oznacza jej zakażenie bakteryjne. Dodatkowym objawem jest także szara bądź żółta wydzielina z pochwy.
  • zapach drożdży to objaw grzybicy pochwy. Oprócz tego występują także serowate, grudkowate upławy, jak również świąd i pieczenie pochwy i sromu.
  • kwaśny zapach jest charakterystyczny dla rzęsistka pochwowego. Może wystąpić także ból podczas oddawania moczu i silne swędzenie pochwy. Upławy są w kolorze żółtoszarym.

Kobiety bardzo często zaniedbują leczenie zakażeń pochwy, ze względu na wstyd przed diagnostyką. Uważają, że przyczyną występowania tego typu infekcji jest przede wszystkim brak higieny intymnej, a przecież one dbają o nią. Prawda jest taka, że jest to błędne założenie. Do wielu chorób pochwy dochodzi przez używanie złych środków do higieny intymnej, kąpiele w publicznych basenach, nieprawidłowe korzystanie z publicznych toalet, częste zmienianie partnerów seksualnych, ale także leczenie hormonalne czy antybiotykami. Potwierdza to specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska, doktor nauk medycznych Igor Michajłowski –Najczęstszą przyczyną wystąpienia grzybicy miejsc intymnych kobiety i co się z tym wiąże nieprzyjemnego zapachu pochwy, jest zastosowanie leczenia antybiotykami. Leki te stosowane bez środków osłonowych, burzą naturalną mikroflorę jelit, ale także i waginy, przez co patogeny mają zwiększone pole do ataku.-

Czym są testy PCR i czy są skuteczne?

Testy PCR dostępne na naszej stronie internetowej są jedną z metod diagnostycznych, które pozwalają okreslić jakie patogeny wywołały infekcję miejsc intymnych kobiety. Ich największą zaletą jest to, że są bardzo czułe, potrafią wykryć nawet 10 rodzajów bakterii, które powodują występowanie rybiego zapachu pochwy. Co ważne, można je wykonać w domu, w komfortowych warunkach, bez konieczności wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

33 + = 36