Krwiomocz – co to może oznaczać i jak sobie z tym radzić?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można leczyć krwiomocz. Wydaje się, że ich troska wynika przede wszystkim z obawy, jaką niewątpliwie wzbudza mocz w kolorze czerwieni. Jednakże, krew w moczu to nie choroba, lecz jej objaw. Nie leczy się więc krwiomoczu, lecz to co go wywołuje.

Konsekwencja chorób pęcherza

Tym, co może wywołać krwiomocz są między innymi choroby pęcherza. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zapalenie pęcherza, gdyż to schorzenie występuje zdecydowanie najczęściej. Objawia się na wiele sposobów, między innymi właśnie przez krew w moczu oraz przez ból.

Podczas zapalenia pęcherza często jest tak, że ból towarzyszy choremu w zasadzie bez przerwy. Nasila się jednak przede wszystkim podczas oddawania moczu. Wtedy też często odczuwane jest pieczenie cewki moczowej. Ponadto, pojawia się zwiększona potrzeba oddawania moczu. Chorzy po prostu chodzą do toalety zdecydowanie częściej niż zwykle.

Zaburzenia pracy nerek

Warto również mieć na uwadze, że krwiomocz czasem jest efektem zaburzenia pracy nerek. Mogą one pracować nieprawidłowo z wielu powodów. Jednym z nich niewątpliwie jest kamica nerkowa. Zdiagnozowanie tej choroby oznacza tyle, że w nerkach są osady, które je blokują. W efekcie dochodzi do wielu przykrych dolegliwości, w tym także do pojawienia się krwiomoczu.

Ponadto, często diagnozowanymi chorobami nerek są również ich gruźlica oraz choroba kłębuszków nerkowych. Ta pierwsza przypomina nieco kamicę nerkową. Choroba ta polega na czym innym, ale objawy daje bardzo podobne. Choroba kłębuszków nerkowych natomiast jest czymś zupełnie innym pod każdym względem. Jeśli zaś chodzi o jej objawy, to również przede wszystkim jest to krew w moczu. Tym nie mniej, dosyć łatwo można odróżnić chorobę kłębuszków nerkowych od innych chorób układu moczowego po porównaniu krwiomoczu. W przypadku tej choroby bowiem, mocz przybiera charakterystyczną, ciemnoczerwoną lub nawet czarną barwę.

Krew w moczu a nowotwory

Powyższe choroby często sprawiają ból i generalnie wiele cierpienia. Jednakże, można je w dosyć łatwy sposób wyleczyć i szybko o nich zapomnieć. Inaczej jest niestety z nowotworami. Tak na prawdę, nowotwór może się pojawić dosłownie w każdej części organizmu. Kiedy pojawia się w układzie moczowym, widocznym jego objawem jest między innymi krew w moczu.

Nowotwory leczy się zwykle bardzo długo i niestety nie zawsze z pozytywnym rezultatem. Jednakże, można być dobrej myśli, jeśli odkryje się nowotwór dostatecznie wcześnie. Dlatego też, bardzo dobrze jest, jeśli objawy pojawią się bardzo szybko, kiedy jeszcze choroba nowotworowa nie jest zbytnio rozwinięta. Jest wtedy bardzo dużo czasu na interwencję i generalnie rokowania są zwykle całkiem dobre.

Krew w moczu powinna być dla każdego sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i trzeba iść na badania. Jednakże, niewskazane jest dramatyzowanie, gdyż może się okazać, że jest to jedynie efekt jakiegoś drobnego schorzenia.

Więcej na temat układu moczowego przeczytasz na stronie uro.net.pl

2 myśli na temat “Krwiomocz – co to może oznaczać i jak sobie z tym radzić?

  1. Sam krwiomocz to nie choroba tylko objawy choroby. To trochę jak za bólem głowy – też może być spowodowany na przykład przez choroby wzroku, więc tabletkami na ból głowy zaćmy się nie wyleczy. Tak samo nie wolno myśleć o pozbyciu się krwi z moczu, a zażegnaniu przyczyn choroby.

  2. Wszystko prawda, ale tak naprawdę po samych objawach nic się nie dowiesz. Bo krew w moczu to wszystko i nic więcej się oprócz tego nie pojawia. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach jest to nagła zmiana i duże zaskoczenie dla każdego człowieka.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

59 − 53 =