Zaćma wtórna

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która dotyka głównie starsze osoby. Na skutek stopniowego zmętniania soczewki oka, chory ma coraz większe problemy z widzeniem i grozi mu nawet całkowita utrata wzroku, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu przeciwdziałania rozwojowi katarakty. Choroba ma to do siebie, że nawraca, pomimo tego, że leczy się ją operacyjnie. Jej powrót to zaćma wtórna. Czym jest zaćma wtórna? Jakie objawy mogą świadczyć o tej dolegliwości?

Czym jest zaćma wtórna?

Okazuje się, że pacjenci, u których została przeprowadzona operacja usunięcia zaćmy, mogą po pewnym czasie ponownie mieć problem w wyniku nawrotu nieprzyjemnych dolegliwości, typu niewyraźne widzenie, jakby cały czas patrzyli przez mgłę. Mamy tutaj do czynienia z ponownym zmętnieniem torebki tylnej soczewki, czyli z zaćmą wtórną. Jest to więc powikłanie po operacji usunięcia zaćmy, do którego może dojść już nawet po kilku tygodniach po wykonaniu zabiegu czy też po kilku latach.

Przyczyny zaćmy wtórnej

Jeśli operacja usunięcia katarakty przebiegła pomyślnie, to przyczyną zmian w oku mogą być choroby metaboliczne, jak cukrzyca czy też niedoczynność przytarczyc. W grupie podniesionego ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Zaćma wtórna może wystąpić także na skutek stanu zapalnego w gałce ocznej, uszkodzenia oka czy też guza wewnątrzgałkowego. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy wtórnej obserwuje się także w przypadku osób mających krótkowzroczność czy też wrodzone wady siatkówki.

Typowe objawy zaćmy wtórnej, które powinny wzbudzić niepokój

Osoby, które miały już zaćmę, dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądają jej symptomy, a przy zaćmie wtórnej są one podobne. Dochodzi do zmętnienia soczewki, co powoduje niewyraźne widzenie, niczym przez zabrudzoną szybę w oknie. Pogarsza się także ostrość widzenia, a obraz staje się coraz bardziej zamazany.

Jak wygląda leczenie zaćmy wtórnej?

Jeśli chodzi o leczenie zaćmy wtórnej, to obecnie nie stosuje się w tym celu środków farmakologicznych. Do poprawy widzenia nie dochodzi także na skutek korekty wzroku poprzez zastosowanie okularów. Nie ma też konieczności ponownego przeprowadzania operacji usuwania zaćmy, gdyż wystarczy skorzystać z możliwości lasera. Zabieg taki jest bezbolesny, a ponadto stosunkowo łatwy do wykonania. Najpowszechniejszą metodą leczenia w przypadku zaćmy wtórnej jest zastosowanie zabiegu kapsulotomii, gdzie wykorzystywany jest laser YAG. Podczas tego zabiegu wykonywany jest niewielki otwór w tylnej torebce oka, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe poprawienie jakości widzenia.

W celu przeprowadzenia zabiegu laserowego należy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe pacjentowi oraz ostrość widzenia. Kolejnym korkiem jest podanie kropel na rozszerzenie źrenic oraz kropel ze znieczuleniem. Ważne podczas zabiegu jest to, aby pacjent nie poruszał głową, ani też okiem, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poważnego uszkodzenia oka. Zabieg ten trwa zwykle kilkanaście sekund, a na efekty można liczyć już następnego dnia.

2 myśli na temat “Zaćma wtórna

  1. Laserowe leczenie zaćmy wtórnej to tak naprawdę chyba najłatwiejszy sposób na pozbycie się zaćmy. Zwłaszcza w przypadku, gdy wcześniej była operacja zaćmy za pierwszym razem. I na szczęście bardzo szybko następuje poprawa wzroku.

  2. Jak dla mnie to zaćma wtórna jest zdecydowanie tym, że wszystko wzięło się z powodu błędów lekarzy. Oczywiście nikt się do tego nie przyzna, bo to jedna wielka klika, ale fakty są takie, że albo leczą zaćmę, albo robią fuchę. Nie twierdzę, że specjalnie robią tak, żeby pojawił się zaćma wtórna – to wynika z niedouczenia, braku kompetencji i wielkiej pewności siebie, wręcz zadufania, które prezentuje większość polskich lekarzy.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

13 − = 10