Wrodzona zaćma jest poważną wadą wzroku. W przypadku zaniechania leczenia, dochodzi do zaniku gałki ocznej, zeza towarzyszącego, niedowidzenia czy też oczopląsu.
Chociaż przyczyny powstawania zaćmy wrodzonej nie są jeszcze do końca poznane, to naukowcy dysponują licznymi hipotezami. Okazuje się, że najbardziej prawdopodobnym powodem wystąpienia tej wady wzroku jest zażywanie leków z grupy kortykosteroidów czy sulfonamidów. Duże znacznie mają także inne choroby, z którymi borykała się w czasie ciąży matka, typu cukrzyca czy różyczka. Czym objawia się zaćma wrodzona? Co jest pierwotną przyczyną owego schorzenia?
Rodzaje zaćmy wrodzonej
- Zaćma warstwowa, gdzie dochodzi do częściowego upośledzenia widzenia
- Zaćma całkowita, gdzie widzenie plamkowe jest nieprawidłowe i nie ma możliwości rozwoju zdolności widzenia
- Zaćma torebkowa przednia/tylna
- Zaćma biegunowa
- Zaćma błoniasta
Przyczyny zaćmy wrodzonej
Okazuje się, że kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży, które borykały się z zakażeniem wewnątrzmacicznym, różyczką czy z inną chorobą o ostrym przebiegu, mają znacznie większe szansę na urodzenia dziecka chorego na zaćmę wrodzoną. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które mają do czynienia z aberracjami chromosowymi typu zespół Downa, trisomia 18 i 13 czy też delacja krótkiego ramienia chromosomu 5.
Zaćmie wrodzonej sprzyjają także:
- brak tęczówki
- urazy oka
- ciało szkliste
- małoocze
- siatkówczak
- retinopatia
- odwarstwienie siatkówki, zapalenie błony naczyniowej.
Przyczyną zaćmy wrodzonej mogą być też wrodzone zaburzenia metaboliczne typu:
- choroba Wilsona, gdzie dochodzi do odkładania się miedzi w wątrobie, mózgu oraz w oczach i nerkach; objawia się to złocisto-brązowym pierścieniem wokół rogówki
- galaktozemia, powstaje na skutek niedoboru enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie galaktozy w glukozę, czego skutkiem jest gromadzenie się galaktozy i jej produktów przemiany w soczewce, w wyniku czego dochodzi do zmętnienia
- choroba Fabry’ego doprowadza do uszkodzenia struktury komórek soczewki
- hipokalcemia oznacza zbyt niskie stężenie wapnia całkowitego we krwi, co ma związek z niedoczynnością przytarczyc
Charakterystyczne objawy zaćmy wrodzonej
Zaćma wrodzona objawia się całkowitą lub białą źrenicą. W przypadku niewidzących dzieci, można bez problemu zaobserwować odruch palcowo-oczny, który polega na uciskaniu oczu przez dziecko piąstkami czy kciukami obu dłoni. O zaćmie wrodzonej świadczy brak reakcji na światło oraz brak zainteresowania wskazywanymi przedmiotami. Okazuje się, że w wielu przypadkach zaćma częściowa diagnozowana jest dopiero po kilkunastu latach życia, kiedy to rodzice czy nauczyciele zauważają niepokojące zmiany w wyniku rozwijającego się upośledzenia widzenia.
Jak wygląda leczenie zaćmy wrodzonej?
Jeśli chodzi o zaćmę całkowitą u dzieci, to najlepiej jest przeprowadzić operację już w pierwszych tygodniach jego życia. W tym celu zwykle stosuje się laserową korekcję wad wzroku, która polega na usunięciu zaćmy oraz wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej. Niestety wiąże się to ze sporym ryzykiem wystąpienia powikłania, a mianowicie z wystąpieniem zaćmy wtórnej.
Lepszym rozwiązaniem okazuje się być leczenie zaćmy za pomocą korekcji bezsoczewkowości pooperacyjnej, do czego używa się twardych soczewek kontaktowych oraz wtórnego wszczepu soczewki.
Najważniejsze to podczas ciąży nie chorować, starać się dbać o siebie w każdym względzie, bo dzięki temu nie będzie zagrożenia takimi chorobami dziecka jak zaćma wrodzona czy inne dolegliwości. Multiwitamina, brak zaziębiania, dużo ruchu na świeżym powietrzu – i będzie dobrze 🙂
Jak czytam o tych wszystkich możliwych chorobach u dzieci, z których zaćma wrodzona to chyba jeszcze najmniejszy kłopot… to się mocno zastanawiam czy w ogóle mieć dzieci, bo praktycznie są coraz mniejsze szanse na to, żeby urodzić zdrowe dziecko, chyba że człowiek żył wcześniej jak zakonnica.