Zaćma starcza

Zaćma starcza to schorzenie, które powoduje zmętnienie soczewki oka. Efektem tego jest znaczne pogorszenie wzroku, a w przypadku braku wdrożenia odpowiedniego leczenia – nawet jego utrata. Dlatego tak niezwykle ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy zaćmy.

Jakie są przyczyny zaćmy starczej?

Przyczyny zaćmy starczej mogą być różne. Ta choroba wynika bowiem z nieodwracalnych zmian w organizmie, związanych z procesem starzenia się. Są to przede wszystkim zmiany w składzie białek cytoplazmatycznych soczewki, czego efektem jest jej twardnienie. Dochodzi wówczas nie tylko do zmiany zabarwienia, ale także do utraty przejrzystości soczewki. Oprócz tego jest ona także słabiej nawodniona. Niezwykle istotne jest także to, że u przyczyn zaćmy starczej stosunkowo często leży cukrzyca. Jeśli nie jest ona leczona w odpowiedni sposób, może ona skutkować pogorszeniem wzroku wywołując zaćmę.

Jakie są objawy zaćmy starczej?

Wśród głównych objawów, za które jest odpowiedzialna starcza zaćma, warto jest wyróżnić osłabienie ostrości wzroku, trudne do skorygowania za pomocą okularów lub soczewek, nadwrażliwość na światło (wydaje się ono dla osoby chorej na zaćmę zbyt jasne), a także zaburzenia w widoczności kontrastu kolorów.

Rodzaje zaćmy starczej

Istnieją trzy zasadnicze odmiany zaćmy starczej, tj. zaćma korowa, zaćma jądrowa oraz zaćma podtorebkowa. Zaćma korowa zlokalizowana jest w korze soczewki i bardzo często występują w jednym i w drugim oku jednocześnie. Bardzo charakterystyczne jest dla niej podwójne widzenie. Druga odmiana zaćmy, czyli zaćma jądrowa, powstaje w jądrze soczewki. Charakteryzuje się ona zmianą ostrości widzenia, polegającą na tym, że nie widzi się ostro obiektów, które znajdują się daleko. Jeśli chodzi natomiast o zaćmę podtorebkową, wyróżnia się ona tym, że jest zlokalizowana pod tylną torebką soczewki. Objawami tego typu zaćmy są pogorszenie ostrości widzenia z bliska i przy dużym oświetleniu.

Kiedy pojawia się zaćma starcza?

Zaćma starcza pojawia się najczęściej po 50. roku życia, obejmując jedno lub dwoje oczu. Może ona się pojawić jednak już wcześniej (tuż po 40. roku życia) lub nieco później (w wieku ponad 60 lat). Nie ma tutaj reguły, a wszystko jest uzależnione od indywidualnych cech organizmu.

Jak wygląda leczenie zaćmy starczej?

Leczenie zaćmy starczej obejmuje stosowanie w jej łagodniejszych stadiach specjalnych środków przeciwkataraktowych w postaci kropel. Jest to jednak jedynie preludium do zabiegu wykonywanego operacyjnie, a polegającego na usunięciu soczewki (czego konsekwencją jest wówczas stosowanie okularów o wysokiej dioptrii) lub też na usunięciu soczewki i wszczepieniu w jej miejsce wykonanego ze specjalnych materiałów zamiennika (jest to obecnie znacznie częściej stosowane rozwiązanie).

Czy zaćmie starczej można przeciwdziałać?

Istnieje szereg sposobów na przeciwdziałanie zaćmie starczej. Przede wszystkim warto jest stosować odpowiednią dietę bogatą w witaminy A,C i E oraz bioflawonoidy. Aby uniknąć zaćmy, należy spożywać dużą ilość marchwi, pomidorów, papryki, cytrusów i aronii.

2 myśli na temat “Zaćma starcza

  1. Zaćma jest coraz popularniejsza u starszych osób. Zaćma starsza według mnie pojawia się praktycznie u każdego, kto nosił długo okulary. Bo oprócz tego, że kiedyś ktoś je przepisał, to najczęściej emeryci ich nie aktualizują, bo wolą oszczędzić. Tylko, że to pozorne oszczędności, bo jak się pojawi zaćma operacja będzie znacznie droższa.

  2. Noszenie okularów nie ma wielkiego wpływu na wystąpienie lub nie wystąpienie zaćmy. W większości przypadków zaćma występuje wraz z innymi chorobami oczu, ale nie ma bezpośredniego przełożenia na to, żeby zaćma starcza powodowana była przez zły wzrok w młodości.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

21 − 12 =