Zaćma oczu to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, dotykająca głównie osoby starsze, po 50. roku życia, ale spotykana także u młodszych osób (szczególnie jeśli jest to zaćma wrodzona). Schorzenie to polega na zmętnieniu soczewki oka, które prowadzi do osłabienia wzroku, a nawet do jego utraty. Na szczęście istnieje możliwość skutecznego leczenia zaćmy. Niezwykle ważne jest jednak to, by zareagować odpowiednio szybko na pierwsze jej objawy.
Jakie są objawy zaćmy?
Zaćma oka objawia się najczęściej osłabieniem ostrości wzroku, szczególnie w stosunku do obiektów, które znajdują się w oddali. Częstym objawem jest także widzenie jak przez mgłę, a niekiedy również widzenie podwójne. Ponadto, osobom chorym na zaćmę dokucza często zbyt jasne światło oraz szybkie męczenie się wzroku. Objawy mogą występować samodzielnie, ale także łączyć się ze sobą.
Przyczyny zaćmy
Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się organizmu. Zaćma na oczach może jednak także być postępującą z roku na rok wadą wrodzoną, która wiąże się z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi, wynikającymi z chorób, na które przyszła matka zapada w trakcie ciąży. U źródła przyczyn zaćmy leżą w takim przypadku głównie zakażenia wirusowe, takie jak grypa, zakaźna żółtaczka lub różyczka. U dzieci cierpiących na zaćmę wrodzoną bardzo częstym objawem dodatkowym jest oczopląs, szare źrenice, a także częsty odruch, polegający na uciskaniu oczu za pomocą rąk.
Jak diagnozuje się zaćmę?
Diagnozowanie zaćmy polega na wykonaniu specjalistycznego badania za pomocą lampy szczelinowej. Diagnostyce podlega przedni odcinek gałki ocznej. Oprócz tego stosowane jest również badanie dna oka. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie innych schorzeń oczu, które wywołują podobne jak zaćma objawy.
Leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy polega na wykonaniu specjalistycznego zabiegu. Nie wynaleziono jeszcze bowiem skutecznego środka leczenia farmakologicznego, który zlikwiduje to schorzenie. Sam zabieg trwa około pół godziny, a po jego wykonaniu na oku nosi się opatrunek, chroniąc je przed infekcją oraz drobinkami pyłu i kurzu, które w pierwszym okresie po operacji mogą być szkodliwe. Obecnie przy wykonywaniu zabiegu wszczepia się w miejsce chorej soczewki, specjalną soczewkę wykonaną z wysokiej jakości materiałów syntetycznych. W tym celu wykonywane jest niewielkie nacięcie, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie niewielkiego narzędzia umożliwiającego usunięcie uszkodzonej soczewki i umieszczenie w oku nowej.
Życie po operacji na zaćmę
Po operacji na zaćmę przez około 4-6 tygodni trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim jest to opatrunek na oko, który chroni je w czasie snu, jak i w czasie wizyt na świeżym powietrzu. Należy także unikać w tym okresie dotykania oka, jak i intensywnej aktywności fizycznej. Zabieg operacyjny sprawia, że w trakcie dnia nie jest konieczne noszenie okularów. Dotyczy ono wyłącznie przypadków pracy przy komputerze i prowadzenia samochodu. Stosuje się w takim przypadku okulary z soczewkami do + 4 dioptrii.
Zaćma na jednym oku to jeszcze nie jest tragedia, ale jak pojawia się na obu, to już gorzej. Bo jak jest zaćma na oku, to drugie widzi normalnie i nie zauważamy tego na początku. Gorzej jest jak jest zaćma na dwóch, bo wtedy rosną szanse na tom, że pojawia się zaćma wtórna.
Niestety, ale prawda jest taka, że zaćma pojawia się na obu oczach jednocześnie. I to jest problem, bo jak konieczna jest operacja zaćma może wcale nie odpuścić. Nie ma stuprocentowej pewności, że zaćma zostanie przez operację wyleczona.