Przyczyny zaćmy

Zaćma nazywana jest inaczej kataraktą i jest to jedna z głównych przyczyn upośledzenia wzroku. Ta degeneracyjna choroba oczu jest wynikiem zmętnienia soczewki oka. W wyniku zmętnienia soczewki zostaje utrudnione przedostawanie się światła do siatkówki, co z kolei powoduje pogorszenie jakości widzenia. Czym objawia się owe upośledzenie wzroku? Jakie są przyczyny zaćmy?

Czym jest katarakta?

Na zaćmę chorują miliony osób na całym świecie, a objawy tego upośledzenia wzroku zależą od stopnia jego zaawansowania. Do charakterystycznych objawów zaćmy zalicza się nieostre widzenie, jednakże w początkowym stadium choroby zazwyczaj nie obserwuje się symptomów. Jeśli pojawiają się problemy z dobraniem właściwej korekcji okularowej czy też koniecznością staje się częsta wymiana okularów, to znak, że mogło dojść do rozwoju procesów degeneracyjnych w soczewce, na skutek czego zwiększa się ryzyko wystąpienia zaćmy.

Objawy zaćmy

Przy zaawansowanym stopniu rozwoju zaćmy, czytanie sprawia znaczą trudność, podobnie jest w przypadku oglądania telewizji. Chory widzi bowiem coraz bardziej niewyraźnie, a kolory tracą na intensywności.

W bardziej zaawansowanych stadiach zaćmy obraz staje się rozmyty, co sprawia wrażenie patrzenia niczym przez mgłę. Pojawiają się także problemy w ocenie rzeczywistej odległości oraz trudności podczas poruszania się. Należy pamiętać o tym, że końcowym etapem zaćmy może być całkowita utrata wzroku, a więc nie należy lekceważyć pierwszych objawów, lecz niezwłocznie udać się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i przeciwdziałania rozwojowi choroby.

Zaćma – przyczyny. Kto jest w grupie ryzyka?

W grupie ryzyka, jeśli chodzi o wystąpienie zaćmy, są osoby, które długoletnio stosowały leki sterydowe, cierpią na niedoczynność przytarczyc, są w podeszłym wieku, borykają się z cukrzycą, mają jaskrę dokonaną, doznały urazu oka czy też doszło u nich do zapalenia twardówki/naczyniówki/rogówki.

Jakie mogą być powody zaćmy? Okazuje się, że bezpośrednią przyczyną zaćmy jest zniszczenie oraz zmętnienie soczewki. W zaawansowanych stadiach tej choroby soczewka prawie całkowicie zanika, a jej jądro wnika coraz głębiej w oko, doprowadzając uszkadzając tym samym pojedyncze części i powodując zapalenie oka oraz ślepotę w końcowej fazie choroby. Chociaż zmętnienie oka jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, to powodem zaćmy może być inne schorzenie oczu. Wraz z wiekiem soczewka oka staje się coraz mniej elastyczna oraz coraz bardziej mętna. W wyniku tych zmian do oka dociera coraz mniejsza ilość światła, gdyż ulega ono rozproszeniu. To właśnie dlatego obraz staje się niewyraźny oraz nieco zamazany.

W przypadku zaćmy wrodzonej przyczyną są uwarunkowania genetyczne czy też wady wrodzone. Okazuje się, że za wystąpienie katarakty może odpowiadać także cukrzyca lub stosowanie steroidów. Jednakże w celu poznania pierwotnej przyczyny zaćmy, należy udać się do specjalisty. Jeśli zaniedbamy narząd wzroku oraz zignorujemy wyraźne sygnały w postaci coraz większych zaburzeń widzenia, to trzeba liczyć się z tym, że dojdzie także do problemów z widzeniem kolorów. Z czasem obraz będzie coraz bardziej zamazany, aż w końcu sanie się niewidoczny. Może nawet dojść do całkowitej utraty wzroku.

2 myśli na temat “Przyczyny zaćmy

  1. Przyczyny zaćmy są takie same, jak przyczyny innych chorób wzroku. Zazwyczaj nakłada się na to wiek, ale też niewłaściwe traktowanie oczu, za co można uznać przede wszystkim ich przemęczanie, gapienie się godzinami w monitor, telewizor, a nawet w komórkę przed snem. Naprawdę można to sobie darować.

  2. Młodzi ludzie też mają zaćmę i nikt nie wie skąd się ona bierze. Wszyscy myślą, że przyczyny zaćmy to przede wszystkim podeszły wiek, a tymczasem jak wytłumaczyć to, że zaćma pojawia się u zdrowego, 30-letniego mężczyzny? Lekarze nie znają odpowiedzi, ale dalej wklejają nam banialuki, że zaćma musi być u osób starszych.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

+ 45 = 51