Słowo operacja wielu z nas kojarzy się z długim pobytem w szpitalu, okresem rekonwalescencji i rehabilitacji. Tymczasem postęp współczesnej medycyny pozwala na wykonywanie wielu zabiegów małoinwazyjnych, w procedurze jednego dnia. Do takich zabiegów należy operacja zaćmy.
Co to jest zaćma
W zdrowym oku promień światła przenika przez soczewkę i skupia się na siatkówce. Zapewnia to prawidłową ostrość widzenia. Wraz z wiekiem, soczewka starzeje się, jest mniej elastyczna i stopniowo mętnieje. Powoduje to pogorszenie ostrości widzenia, gorsze spostrzeganie kolorów, lepsze widzenie w przyciemnionym świetle.
Zaćma najczęściej rozwija się bez żadnych wyraźnych objawów, a choroba wykrywana jest przypadkowo podczas dobierania okularów. U osób, które nie mają innych wad wzroku, zaćma diagnozowana jest najczęściej w zaawansowanym stadium, gdy chory ma poważne problemy z widzeniem, lub gdy nie widzi. Dzieje się tak ponieważ zaćma rozwija się na każdym oku w innym tempie. Dzięki temu drugie oko zapewnia dostateczny komfort widzenia.
Ponad 90% przypadków zaćmy spowodowanych jest procesem starzenia się organizmu i dlatego występuje po 60. roku życia. W pozostałych przypadkach o wcześniejszym rozwoju zaćmy decydują:
- czynniki genetyczne i dziedziczne (zaćma wrodzona),
- stałe leczenie sterydami chorób przewlekłych,
- praca w warunkach szkodliwych (działanie środków chemicznych, pola elektrycznego, ostre światło),
- cukrzyca.
Leczenie zaćmy
Tylko w bardzo początkowym stadium rozwoju zaćmy stosowane są leki farmakologiczne w postaci kropli do oczu. W pozostałych przypadkach jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja zaćmy. Jest to zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych przez oddziały i gabinety okulistyczne. Najczęściej zabieg wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia. Tylko niektóre szpitale stosują pobyt 3-dniowy (warunki kontraktu z NFZ).
Operacja na zaćmę wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu aparatu ultradźwiękowego, za pomocą którego niszczona jest zmętniała soczewka. W jej miejsce w tylnej torebce osadzana jest soczewka syntetyczna. Wymiana soczewki przynosi natychmiastowy efekt, czyli osoba chora odzyskuje natychmiast pełną ostrość widzenia.
Gdzie można wykonać operację zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy refundowany jest przez NFZ, ale ilość zabiegów kontraktowanych jest niewystarczająca do potrzeb. Oficjalny okres oczekiwania wynosi od 1,5 do 3 lat. W rzeczywistości jest on krótszy o kilka miesięcy, ponieważ wielu pacjentów rezygnuje i wykonuje operację prywatnie. Przy odrobinie szczęścia zabieg może być wykonany w ciągu 6 miesięcy.
Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są także poza refundowaniem, ale trzeba wtedy zapłacić za nie z własnych funduszy. W zależności od rodzaju soczewki, koszt operacji na jedno oko wynosi od 2,5 tys. do 3 tys. zł.
Innym sposobem na szybkie i tanie wykonanie operacji zaćmy jest wykonanie zabiegu u naszych sąsiadów. W 2013 r. weszła w życie unijna dyrektywa o transgranicznej pomocy medycznej. Oznacza to, że możemy wykonywać zabiegi w Czechach, Danii, Słowenii lub Niemczech operację zaćmy, a NFZ musi zwrócić nam koszty do wysokości refundowanej w Polsce. W większości państw cena jest niższa niż w Polsce, a więc zapłacimy tylko za dojazd i nocleg. Czas oczekiwania wynosi ok. 2 tygodni. Za zabieg musimy zapłacić całą kwotę, a potem czekamy na zwrot z NFZ. Dokładne informacje uzyskamy po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: zaćma operacja.
Nie ma możliwości żądnego normalnego leczenia zaćmy tak, żeby mieć pewność jej pokonania. Jak występuje zaćma operacja jest konieczna niezależnie od wieku. Nie ma co czekać, trzeba jak najszybciej ją przeprowadzić, bo operacja na zaćmę jest na pewno jedynym skutecznym rozwiązaniem.
U starszych osób nie chcą w Gdańsku wykonywać operacji zaćmy. A u kogo oni chcą robić, skoro zaćma występuje praktycznie tylko u osób w podeszłym wieku. Powariowali już całkiem w tych szpitalach? Porąbało tych lekarzy, robią wszystko żeby nic nie robić, bo przecież w państwowych im za operacje nie płacą, a chodzi o to, żeby nagonić klientów do prywatnych klinik.