Zaćma to choroba oczu, związana z mętnieniem soczewki, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. Wykrywana jest ona na podstawie specjalistycznego badania u osób, które zauważyły u siebie takie objawy, jak m.in.: olśnienia przy świetle dziennym oraz lepsze widzenie o zmierzchu i w pochmurne dni.
Istnieje możliwość skutecznego leczenia zaćmy, po którym znacząco poprawi się jakość życia chorej osoby. Przy takich schorzeniach, jak zaćma leczenie jest operacyjne. Jeszcze ćwierć wieku temu po operacji, osoba chorująca na zaćmę musiała pozostawać na pewien czas w szpitalu i przez resztę życia nosić ciemne okulary. Obecnie, w związku z rozwojem technologii, procedur i materiałów chirurgicznych, operacja zaćmy jest o wiele prostsza i nie niesie ze sobą tak dużych konsekwencji, jak kiedyś.
Operacja na zaćmę
Leczenie zaćmy, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, trwa obecnie raptem około pół godziny. Operacje wykonuje się jednorazowo na jednym oku, aby zapewnić pacjentowi normalne funkcjonowanie.
Gdy zaćma atakuje drugie oko, operacja na nim jest wykonywana najwcześniej po około 2 tygodniach od operacji pierwszego oka. Dzięki temu pierwsze oko jest już w odpowiedni sposób zregenerowane.
Istnieją dwie zasadnicze metody operacji zaćmy. Pierwsza z nich zwana wewnątrztorebkową, polega na usunięciu soczewki, która uległa zmętnieniu, wraz z torebką. Po takim zabiegu konieczne jest noszenie silnych okularów, o dużej dioptrii (nawet powyżej +10 dioptrii), dlatego obecnie odchodzi się od wykonywania operacji tego typu. Stosuje się raczej drugą metodę operacji – zewnątrztorebkową, a konkretnie jej zmodyfikowaną wersję – fakoemulsyfikację. Jak leczyć zaćmę tą metodą? W pierwszej kolejności oko jest znieczulane za pomocą specjalnych kropel. Następnie, po założeniu klamer na powieki, chirurg robi nacięcia w górnej części gałki ocznej oraz za pomocą fakoemulsyfikatora dokonuje rozbicia jądra soczewki, a także jej mas kolorowych. Są one odsysane by móc wprowadzić przez specjalny otwór soczewkę zastępczą wykonaną ze specjalnych materiałów, które nie podrażniają oka. Po ułożeniu soczewki w odpowiedni sposób chirurg zakłada na ranie pojedynczy szew oraz umieszcza na oku pacjenta opatrunek, który będzie je chronił przez pierwsze dni po operacji.
Co po operacji zaćmy?
Po operacji zaćmy przez jeden dzień trzeba nosić na oku opatrunek. Przez kolejny tydzień zaś, zakłada się go w nocy oraz w trakcie wychodzenia na świeże powietrze. Jeśli chodzi o inne zalecenia, pierwsze trzy dni po operacji to okres codziennych wizyt lekarskich, podczas których lekarz kontroluje stan operowanego oka. Później częstotliwość takich wizyt zmniejsza się w zależności od zaleceń lekarza.
Niezwykle ważne jest także to, że przez pierwsze 2-3 tygodnie nie należy dotykać operowanego oka w żaden sposób, by nie doszło do jego zainfekowania, a także by nie wykonywać w tym okresie ciężkich prac fizycznych. Po około 1-1,5 miesiąca od zabiegu, oko przyzwyczaja się do zmian po operacji, co umożliwia już normalne funkcjonowanie.
No wszystko fajnie, tylko dlaczego leczenie zaćmy jest takie drogie? W sumie wszystko jest już jasne, bo jak pojawia się zaćma operacja jest jedynym rozwiązaniem, które ma sens. Na NFZ – wiadomo, można czekać do ślepoty albo i śmierci, a prywatnie dobrze o kolejkach wiedzą, więc kasują po kilka tysi za operację.
Zabieg na zaćmę trzeba przeprowadzić niezależnie od ceny, bo jak będziesz z tym zwlekać, to się okaże, że potem wydasz znacznie więcej. Dlatego nie ma co narzekać, bo pewnie, że mogłoby i powinno to być tańsze, ale takich rzeczy nie przeskoczysz, a nikt się targować nie będzie.