Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i pielęgnacja

Trądzik różowaty – przyczyny powstawania

Trądzik różowaty, czyli inaczej rosacea, to schorzenie skóry coraz częściej diagnozowane przez dermatologów. Rosacea występuje głównie u kobiet, a najwyższe nasilenie objawów przypada na okres po 30. roku życia. Głównie narażone są kobiety przechodzące intensywne okresy zmian hormonalnych – takie jak na przede wszystkim menopauza, a także ciąża i okres karmienia, rozpoczęcie i zaprzestanie hormonalnej antykoncepcji, a nawet zmiany związane z cyklem menstruacyjnym.

Inne przyczyny powstawania trądziku różowatego mają podłoże genetyczne – jesteśmy bardziej narażeni na trądzik różowaty, jeśli cierpiał lub cierpi na niego ktoś w naszej najbliższej rodzinie. Rosacea ma większe szanse pojawić się u osób o bardzo jasnej, delikatnej karnacji. Oprócz tego czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są między innymi: nadużywanie opalania i solarium, skóra naczynkowa lub bardzo wrażliwa, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie ostrych posiłków i przypraw oraz stres. Oprócz tego coraz więcej badań wskazuje, że wśród przyczyn powstawania trądziku różowatego mogą być schorzenia układu trawiennego.

Objawy trądziku różowatego

Rosacea objawia się przede wszystkim w postaci mocnego rumienia, występującego w okolicy policzków, nosa, brody i czoła. Oprócz tego skóra z trądzikiem różowatym jest nadwrażliwa, podatna na czerwienienie się i często pojawiają się na niej drobne pryszcze, krostki i podskórne grudki. Kolejnym objawem jest pękanie wrażliwych naczynek krwionośnych, które najczęściej rozpoczyna się w okolicach skrzydełek nosa, i skutkuje pojawieniem się tzw. pajączków. Objawem, na który narażeni są głównie panowie, jest przerost tkanki skóry nosa, która staje się chropowata i guzowata, co nieładnie określane jest jako kalafiorowatość nosa.

Trądzik różowaty może także wystąpić w okolicach oczu. W takich wypadkach powoduje on swędzenie i dyskomfort powiek i oczu, i często może zostać mylnie zdiagnozowany jako zapalenie spojówek. Jeśli podejrzewamy u siebie trądzik różowaty w okolicy oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Acnerose – pasta na noc zawiera ichtiol działający przeciwbakteryjnie i ściągająco.

Kiedy znamy już przyczyny powstawania trądziku różowatego, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu. Po pierwsze, ważna jest ochrona przed czynnikami, które pogorszą rumień. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny codziennie, nawet jesienią i zimą, stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Oprócz tego istotne jest odstawienie kosmetyków które mogą pogorszyć trądzik, takich jak kremy i maści sterydowe – absolutnie zakazane u pacjentów z rosaceą – a także kosmetyki na bazie alkoholu, czy zawierające mocne substancje zapachowe i barwniki, a także drażniące substancje myjące, takie jak SLS. Do oczyszczania twarzy powinno używać się delikatnego toniku lub płynu micelarnego, a do mycia powinno stosować się tylko wodę przegotowaną lub mineralną, aby uniknąć dalszego podrażnienia cery.

Składniki aktywne używane w kosmetykach do skóry z trądzikiem różowatym to przede wszystkim składniki, które wzmocnią naczynka krwionośne i zapobiegną dalszemu ich pękaniu – takie jak wyciągi z kasztanowca, krwawnika i miłorzębu japońskiego. Oprócz tego stosowane są między innymi algi, arnika i oczar. Osoby z trądzikiem różowatym powinny także skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać kremy i maści zawierające antybiotyki takie jak metronidazol, a także na przykład kwas azelainowy, a także terapię laserem, która jest coraz popularniejsza w leczeniu trądziku różowatego. Zobacz polecane kosmetyk na trądzik różowaty: http://zapaleniestawow.net.pl/tradzik-rozowaty-kosmetyki/

 

7 myśli na temat “Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i pielęgnacja

  1. Witam:) Możecie mi napisać jak sobie radzicie z trądzikiem różowatym? Kompletnie nie wiem jak sobie z nim poradzić..

  2. @helpMe Najlepszą opcją jest po prostu zgłoszenie się do dermatologa. Jeśli chcesz spróbować czegoś na własną rękę to polecam skorzystać z zestawu na trądzik różowaty od Acnerose.

  3. W moim przypadku na trądzik różowaty pomógł dopiero zabieg laserowy. Musimy sprawdzić każdą opcję. Na pewno coś zadziała.

  4. Ważne jest aby dokładnie sprawdzić czy rzeczywiście mamy objawy trądziku różowatego, ponieważ łatwo pomylić ją z innym schorzeniem. W moim przypadku okazało się, że to najzwyklejsze uczulenie 🙂 uf..

  5. Walka z trądzikiem różowatym jest trudna. Prawda jest taka, że jego objawy będą nam już raczej towarzyszyć do końca życia. Jedynie co możemy robić to łagodzić jego objawy.

  6. Mój problem tkwił w tym, że dermatolog przepisał mi złe leki na trądzik różowaty. Kompletnie nie przynosiły żadnychefektów. Po zmianie dermatologa moja sytuacja zmieniła się o 180 stopni 🙂

  7. Uważajcie tylko aby nie wyciskać pryszczy po trądziku różowatym. Ja tak robiłam i teraz zostały mi blizny potrądzikowe.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

45 − 38 =