Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i pielęgnacja

Trądzik różowaty – przyczyny powstawania

Trądzik różowaty, czyli inaczej rosacea, to schorzenie skóry coraz częściej diagnozowane przez dermatologów. Rosacea występuje głównie u kobiet, a najwyższe nasilenie objawów przypada na okres po 30. roku życia. Głównie narażone są kobiety przechodzące intensywne okresy zmian hormonalnych – takie jak na przede wszystkim menopauza, a także ciąża i okres karmienia, rozpoczęcie i zaprzestanie hormonalnej antykoncepcji, a nawet zmiany związane z cyklem menstruacyjnym.

Inne przyczyny powstawania trądziku różowatego mają podłoże genetyczne – jesteśmy bardziej narażeni na trądzik różowaty, jeśli cierpiał lub cierpi na niego ktoś w naszej najbliższej rodzinie. Rosacea ma większe szanse pojawić się u osób o bardzo jasnej, delikatnej karnacji. Oprócz tego czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są między innymi: nadużywanie opalania i solarium, skóra naczynkowa lub bardzo wrażliwa, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie ostrych posiłków i przypraw oraz stres. Oprócz tego coraz więcej badań wskazuje, że wśród przyczyn powstawania trądziku różowatego mogą być schorzenia układu trawiennego.

Objawy trądziku różowatego

Rosacea objawia się przede wszystkim w postaci mocnego rumienia, występującego w okolicy policzków, nosa, brody i czoła. Oprócz tego skóra z trądzikiem różowatym jest nadwrażliwa, podatna na czerwienienie się i często pojawiają się na niej drobne pryszcze, krostki i podskórne grudki. Kolejnym objawem jest pękanie wrażliwych naczynek krwionośnych, które najczęściej rozpoczyna się w okolicach skrzydełek nosa, i skutkuje pojawieniem się tzw. pajączków. Objawem, na który narażeni są głównie panowie, jest przerost tkanki skóry nosa, która staje się chropowata i guzowata, co nieładnie określane jest jako kalafiorowatość nosa.

Trądzik różowaty może także wystąpić w okolicach oczu. W takich wypadkach powoduje on swędzenie i dyskomfort powiek i oczu, i często może zostać mylnie zdiagnozowany jako zapalenie spojówek. Jeśli podejrzewamy u siebie trądzik różowaty w okolicy oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Acnerose – pasta na noc zawiera ichtiol działający przeciwbakteryjnie i ściągająco.

Kiedy znamy już przyczyny powstawania trądziku różowatego, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu. Po pierwsze, ważna jest ochrona przed czynnikami, które pogorszą rumień. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny codziennie, nawet jesienią i zimą, stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Oprócz tego istotne jest odstawienie kosmetyków które mogą pogorszyć trądzik, takich jak kremy i maści sterydowe – absolutnie zakazane u pacjentów z rosaceą – a także kosmetyki na bazie alkoholu, czy zawierające mocne substancje zapachowe i barwniki, a także drażniące substancje myjące, takie jak SLS. Do oczyszczania twarzy powinno używać się delikatnego toniku lub płynu micelarnego, a do mycia powinno stosować się tylko wodę przegotowaną lub mineralną, aby uniknąć dalszego podrażnienia cery.

Składniki aktywne używane w kosmetykach do skóry z trądzikiem różowatym to przede wszystkim składniki, które wzmocnią naczynka krwionośne i zapobiegną dalszemu ich pękaniu – takie jak wyciągi z kasztanowca, krwawnika i miłorzębu japońskiego. Oprócz tego stosowane są między innymi algi, arnika i oczar. Osoby z trądzikiem różowatym powinny także skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać kremy i maści zawierające antybiotyki takie jak metronidazol, a także na przykład kwas azelainowy, a także terapię laserem, która jest coraz popularniejsza w leczeniu trądziku różowatego. Zobacz polecane kosmetyk na trądzik różowaty: http://zapaleniestawow.net.pl/tradzik-rozowaty-kosmetyki/

 

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa

38 − 31 =